Ultimele trei partide ale violeților pe teren străin au avut cel puțin un lucru comun: echipa noastră a fost învinsă la o diferență posibil de anulat într-un singur atac. A fost 81-82, cu vicecampioana Mureș Tg. Mureș, 82-84 cu campioana CSM CSU Oradea, iar acum 77-80 cu CSU Sibiu.

La Sibiu, CSU a condus majoritatea timpului, însă jucătorii tripletei Mandic-Bota-Markovic s-au păstrat în plasa gazdelor. În ciuda celor 11 reușite de trei puncte – unde Jeremic a avut procentaj foarte bun, 83%, 5/6 – formația noastră nu a avut succes în cursa de urmărire a sibienilor, care au încheiat meciul cu un plus de șapte recuperări (34-27) și au obținut a patra victorie consecutivă. 

CSU Sibiu – BC SCM Timișoara 80-77 (21-18, 22-17, 24-25, 13-17)

BCT: Jeremic 19 puncte, 3 recuperări, Otasevic 17 puncte, 5 pase decisive, Calotă 16 puncte, 3 recuperări, Cakarevic 7 puncte, 5 recuperări, Komatina 7 puncte, 2 intercepții, Diaz 4 puncte, 7 recuperări,  Păun 4 puncte, Drăgușin 3 puncte. 

Sibiu: Hardy 21 puncte, 4 pase decisive.

”Am luptat vreme de 40 de minute, am avut câteva șanse, chiar și la final de meci. Din păcate, am plătit tribut câtorva momente când ne-a lipsit concentrarea, dar și zilei mai slabe pe care am prins-o la capăitolul recuperări”

Nenad Mandic, antrenorul BCT

Acesta a fost ultimul meci din turul campionatului, pentru formația noastră, care în etapa a XI-a va sta, pentru că gruparea din ploiești s-a retras din campionat. Totuși, la finalul săptămânii viitoare, clubul nostru propune un MECI CARITABIL.  

Foto: Facebook CSU Sibiu