50 de minute de suspans. 50 de minute de spectacol la sala Constantin Jude. 50 de minute care au adus cea mai frumoasă victorie din sezonul 2016/2017, a opta victorie consecutivă acasă în Liga Națională, a noua în toate competițiile.

Mladen Jeremic a jucat incomplet refăcut după accidentarea de la Galați, dar a ținut să-și ajute colegii.

”Mladen a ținut cu tot dinadinsul să joace. La antrenament a simțit dureri, dar a decis să evolueze și a încercat tot posibilul ca să câștigăm. C-a jucat mai bine sau mai rău, nu stabilim acum, dar aportul lui a fost la fel de important ca al oricărui alt jucător. Să vedem în continuare cât de repede reușim să-l recuperăm complet, căci este foarte important”

Tudor Costescu, antrenorul BCT

Vizitatorii și-au respectat statutul de campioană a țării și au fost în avantaj până după pauza mare. Scorul s-a răsturnat la intrarea în ultimul minut al sfertului al treilea (48-47), după un coș de trei puncte al lui Flowers. De altfel, americanul avea să înscrie o serie de patru trițe, inclusiv un spectaculos  buzzer beater, pentru 53-49 la finele sfertului al treilea. Jonte a încheiat meciul cu 22 de puncte, din care 21 din coșuri de după semicercul de 6,75 metri.

Echipa noastră s-a distanțat la un maxim de nouă puncte (68-59), cu trei minute înaintea finalului, dar a fost egalată in extremis (69-69, după 40 de minute) și a avut nevoie de două intense reprize de prelungiri pentru a se impune la un punct diferență. Al treilea succes din trei partide pentru antrenorul Tudor Costescu.

BC SCM Timișoara – CSM Oradea 85-84 (14-17, 19-21, 20-11, 16-20, 9-9, 7-6)

BCT: Jonte Flowers 22 puncte, 7 recuperări, 4 mingi câştigate, Mladen Jeremic 14 puncte, 3 recuperări, Milos Komatina 12 puncte, 8 recuperări, 4 mingi câştigate, Ionut Drăgușin 10 puncte, 11 recuperări, Adrian Diaz 8 puncte, 4 recuperări, Octavian Popa Calotă 7 puncte, Dominque Rambo 6 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, Georgian Păun 6 puncte.

Oradea: Sean Denison 20 puncte, 9 recuperări.

Echilibrul partidei este probat și de perioadele de avantaj al celor două echipe: Timișoara 24 minute, 17 secunde, Oradea 25 minute, 13 secunde.