Echipa secundă a clubului nostru a câștigat toate cele trei partide ale turneului de verificare intitulat ”Cupa Balcanică a Prieteniei”, disputat în Bor, Serbia. Jucătorii conduși de pe margine de Radenko Toroman au învins două formații din Serbia și una din Bulgaria și au dat cel mai bun jucător al turneului, Bogdan Penciu

Turneul a fost deschis jucătorilor născuți în anul 2000 sau mai târziu, cu posibilitatea de a alinia trei baschetbaliști mai mari ca vârstă. În cazul echipei noastre, cei trei au fost Raul Rada, Kelemen Norbert și Daniel Pop, născuți în 1999. 

”Cei trei ne-au sprijinit foarte mult, au fost adevărați lideri și i-au ajutat pe colegii mai tineri. Am avut în majoritate copii născuți în 2001, căci am vrut să le văd posibilitățile. S-au prezentat foarte bine și au șanse mari să fie cooptați în echipa de seniori ce va activa în divizia A, BC SCM 2”

Radenko Toroman, antrenorul BC SCM 2 Timișoara

Potrivit siteului bor030.net, rezultatele integrale ale turneului au fost:

KK “BIN” Zajecar (Serbia) – BC SCM 2 Timișoara 43:92 (10:31, 8:21, 16:21, 9:19)

KK “ZICER” Bor (Serbia) – BK “VIDABASKET” Vidin (Bulgaria) 76:68

BK “VIDABASKET – KK “BIN”  69:48

BC SCM 2 Timișoara – KK “ZICER” Bor 89:46 (28:13 25:14 22:11 14:8)

KK “ZICER” – KK “BIN” 79:44

BC SCM 2 Timișoara – BK “VIDABASKET” Vidin 74:62 (11:16, 18:15, 24:12, 21:19) 

”Am arătat ca un colectiv bine închegat, deși am făcut un singur antrenament împreună. În atac, băieții au găsit cele mai bune soluții, iar în apărare s-au ajutat tot timpul. Sunt foarte fericit și cred că sezonul viitor vom putea să ne prezentăm mult mai bine în divizia A, cu echipa a doua. În plus, MVP-ul s-a decis dintre patru jucători, toți de la formația noastră, Penciu, Rada, Kelemen și Čatović. Probabil că l-au ales pe Bogdan Penciu prin prisma tinereții sale. El are doar 16 ani și este foarte promițător. Sper să-i putem netezi drumul către prima echipă. Aș vrea să remarc și organizarea turneului, una excelentă”

Radenko Toroman, antrenorul BC SCM 2 Timișoara