Belgrad este orașul unde echipa noastră a disputat primul meci amical din inter-sezon, iar prim-divizionara sârbă Dynamic ne-a fost adversarul. BC SCM a avut o rotație mai scurtă decât în mod obișnuit, ca urmare a convocării jucătorilor noștri la diferitele loturi naționale, astfel că antrenorul  Tudor Costescu a rulat tot lotul avut la dispoziție.

Leii din Banat s-au desprins încă din primul sfert, 28-15, diferență care avea să se păstreze cu mici variații până la finalul partidei. Cinciul de start pentru alb-violeți, care au condus cu 49-34 la pauza mare, a fost format din Mladen Jeremić, Igor Mijajlović, Miloš Komatina, Ionuț Drăgușin și Jordan Burgess. Bănățenii s-au  impus câștigând trei din cele patru sferturi: 82-65 (28-15, 21-19, 18-16, 15-15).

BCT: Jeremić - 19 puncte (5x3 + 4 libere), Diaz - 17 puncte, 7 recuperări, 2 capace, Burgess - 15 puncte, 6 reb, Komatina - 13 puncte, Mijajlović - 9 puncte, 6 pase decisive, Tohătan - 5 puncte, Drăgușin - 4 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive.

Săptămâna viitoare este programată Cupa Timișoara, al cărei program îl găsiți AICI