Cupa Timișoara a oferit două partide echilibrate și cu multe puncte marcate, în prima zi. Una dintre ele a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide.

Primul meci le-a pus față în față pe CSM Oradea și KK Vrsac. Orădenii au condus cu 41-21 în prima repriză, dar au terminat la egalitate cele 40 de minute (85-85) și s-au declarat învinși, după 45 de minute, 101-99.

Meciul disputat de echipa noastră cu CSU Sibiu a fost și el tranșat în ultimele secunde. BCT a condus cu 53-41, în sfertul al treilea, după 48-41 la pauza mare, dar a fost egalată și depășită în ultimele secvențe.

BC SCM Timișoara – CSU Sibiu 85-89 (27-24, 21-17, 16-26, 21-22)

BCT, cinci de start: Tohătan, Burgess 7 puncte, 8 recuperări, Jeremic 24 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Komatina 17 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, Diaz 14 puncte, 6 recuperări. Veniți de pe bancă: Mijajlovic 14 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive, Drăgușin 9 puncte, 4 recuperări, Tudor Gheorghe, Păun.

Sibiu: Capers 24 puncte, Laser 22 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive.

”Un meci de pregătire, dar nu ne pică deloc bine această înfrângere, deși leam jucat în formule variate. Am avut ceva probleme și cu greșelile personale. Cât am fost într-o formulă apropiată de cea reală am funcționat destul de bine, dar am fost dominați fizic, în duelurile unu la unu, acolo s-a făcut diferența și câteva recuperări ofensive care ne-au costat rezultatul meciului”