Primul meci oficial al sezonului 2017/2018 a însemnat o deplasare la Craiova, pentru confruntarea de Cupă a României, cu gazdele de la SCM U. Prima manșă a dublei cu gruparea olteană a fost echilibrată, dar formația noastră s-a aflat mai mereu la conducere.

Alb-violeții s-au găsit la cârmă vreme de 32 de minute și 50 de secunde, în vreme ce oltenii au condus 5 minute și 49 de secunde, doar în prima repriză. Diferența maximă a fost de 12 puncte, înregistrată în ultimul sfert (73-61), iar remarcabil este numărul mare de puncte reușite de jucătorii veniți de pe bancă – 39 – față de cele numai 15 ale Craiovei.

Diferența finală a fost de șase puncte în favoarea bănățenilor, dar calificata în Final 8 se va decide în returul de peste patru zile.

SCM U Craiova – BC SCM Timișoara 76-82 (21-20, 20-24, 17-23, 18-15)

BC SCM Timișoara: Jeremic 15 puncte, 3 recuperări, Diaz 15 puncte, Popa Calotă 11 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții, Burdgess 9 puncte, 6 recuperări, Mijajlovic 7 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, Komatina 8 puncte, Drăgușin 6 puncte, 12 recuperări, Păun 6 puncte, 5 recuperări, Tohatan 5 puncte.

Craiova: Siriscevic 17 puncte, 3 recuperări

"A fost un meci ca la început de sezon, împotriva unui advers arțăgos. Am condus aproape tot meciul, dar am putut fi siguri de victorie abia la final, astfel că rămânem în priză. Am avut numeroase realizări colective și în apărare și în atac și un număr mare de marcatori, ceea ce înseamnă că toți jucători au participat la victorie. Returul va fi greu și suntem departe de a ne considera calificați"