Echipa noastră a acces la turneul final al Cupei României, după o dublă foarte spectaculoasă cu SCM U Craiova. Fiecare echipă s-a impus în deplasare, dar formația viola a făcut-o la o diferență mai mare, 82-76. În partida retur s-au înscris 208 puncte în 40 de minute.

Calificarea bănățenilor părea rezolvată în sfertul al doilea, când conduceau cu 45-32 și aveau +19 la general, dar oltenii au revenit în sfertul al treilea și au condus cu 76-63 (+7 la general, pentru SCM U). Băieții lui Costescu-Markovic-Bota au recuperat în ultima secvență de zece minute, una în care s-au marcat în total 60 de puncte și puteau chiar să obțină victoria, la ultima aruncare.

BC Timișoara – SCM U Craiova 103-105 (26-23, 31-30, 13-25, 33-27) - 185-181, LA GENERAL

BCT, starting five: Tohătan 1 punct, 2 pase decisive Burgess 16 puncte, 3 recuperări, Jeremic 26 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Komatina 12 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Drăgușin 9 puncte, 13 recuperări. Veniți de pe bancă: Diaz 13 puncte, 2 recuperări, Popa Calotă 14 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, Mijajlovic 12 puncte, 5 pase decisive, 2 recuperări, Păun 3 recuperări, Tudor Gheorghe.

Craiova: Siriscevic 38 puncte, 4 pase decisive

”Nu vreau să fiu la momentul la care să spun că mă mulțumește calificarea. E obținută, e un obiectiv atins, dar sunt stări amestecate de spirit. Am marcat 103 puncte, am primit 105. Am obținut calificarea, dar totuși am pierdut un meci acasă, ceea ce mă deranjează. Am câștigat trei sferturi, dar am pierdut unul la un scor care nu ne-a lăsat să câștigăm, deși am avut ultima aruncare. Craiova a prestat un joc mult mai bun decât în manșa întâi, cu doi jucători într-o formă senzațională, pe care trebuie să recunoaștem că nu am reușit să-i oprim. Probabil că nu au mai marcat când au oboist, deși am avut și soluții tactice și individuale; jucătorii au făcut absolute tot ce le-a fost în putință să-i oprească și pe Novak și pe Siriscevic, dar ei au marcat din situații absolut incredibile, ceea ce a făcut ca adversarii să ajungă la +13. Trebuie să remarc jocul echipei, pentru că am avut spirit și am revenit”