Echipa noastră s-a impus pe terenul lui Dinamo, în etapa a IV-a a Ligii Naționale, după o partidă controlată în totalitate. A fost 8-0 pentru violeți după 76 de secunde, iar la finele primului sfert diferența era ”de două cifre”. O nouă importantă detașare s-a produs în sferul al treilea, astfel că scorul era 42-71, la finele a 30 de minute, pentru ca la ultima sirenă distanța să se stabilească la 37 de puncte.

Dinamo București - BC SCM Timișoara 57-94 (14-25, 20-22, 8-24, 15-23)

BCT, cinci de start: Tudor Gheorghe 3 puncte, Jordan Burgess 9 puncte, Mladen Jeremic 15 puncte, 3 recuperări, Georgian Păun 9 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive, Adrian Diaz 18 puncte, 4 recuperări, 2 capace. Veniți de pe bancă: Calotă 22 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Drăgușin 7 puncte, 3 recuperări, Mijajlovic 4 puncte, 6 recuperări, Penciu 3 puncte, Tohătan 2 puncte, Komatina 2 puncte, Ursan.

Dinamo: Zaharie 14 puncte, 5 recuperări.

Partida a însemnat debutul în Liga Națională pentru Bogdan Penciu, juniorul de 16 ani din lotul echipei naostre.

”Am început bine meciul, ne-am detașat, dar apoi, în sfertul al doilea, am crezut că vom câștiga ușor și a intervenit o relaxare. Mă bucur că după pauză băieții s-au montat din nou, că am putut folosi întreg lotul și că am oferit debutul unui junior de lot național”

Antrenorul BC SCM, Tudor Costescu

Miercuri, 1 noiembrie, de la ora 19,30, băieții noștri vor juca restanța cu Timba Timișoara, din prima etapă a LNBM. Partida va avea loc la sala Constantin Jude.