CSU Sibiu a reușit să-și ia revanșa în fața echipei noastre pentru înfrângerea suferită în turul campionatului. Alb-violeții au menținut echilibrul o jumătate de meci, dar gazdele s-au desprins în sfertul al treilea. 

”Nu am izbutit să ducem până la sfârșit planul tactic stabilit. Am avut momente de cădere, speculate de adversari, și nu am rezistat presiunii fizice constante la care ne-a supus echipa gazdă. A fost vorba pe alocuri și despre pierderea concentrării, a minții limpezi. Nu ne place cum a arătat baschetul nostru, dar urmează o perioadă de partide cu mai puțină presiune și sper să ne reglăm jocul”
Tudor Costescu, antrenorul BC SCM Timișoara
 

Diferențele s-au păstrat foarte mici în primele 20 de minute ale partidei, când ex-sibienii Calotă și Mijajlovic au fost principalii marcatori ai echipei noastre, iar Drăgușin s-a dovedit un bun recuperator sub ambele panouri. Ultimele momente de echilibru le-am înregistrat la mijlocul sfertului cu numărul trei - 39-39, minutul 23 - după care Sibiul s-a desprins la 57-48 înaintea ultimelor zece minute. 

La final, violeții s-au recunoscut învinși, chiar dacă au câștigat două din cele patru sferturi. CSU rămâne cu procentaj 100% pe teren propriu, nouă victorii din nouă partide, și a jucat din nou în fața unei săli arhipline. La egalitate de puncte, formația noastră va avea avantajul meciurilor directe, deoarece s-a impus acasă cu 92-78. 

CSU Sibiu - BC SCM Timișoara 81-73 (16-13, 16-17, 25-18, 24-25)

BCT: Calotă 21 puncte, 3 recuperări, 3 intercepții, Mijajlovic 14 puncte, Jeremic 14 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Diaz 8 puncte, 3 recuperări, Drăgușin 6 puncte, 10 recuperări, T. Gheorghe 4 puncte, Komatina 2 puncte, 5 recuperări, Burgess 2 puncte, 4 recuperări, Tohătan 2 puncte, 4 recuperări, Păun. 

Sibiu: Laser 18 puncte, 4 recuperări

Cele două formații se vor întâlni și în turneul Final 8 al Cupei României, ce va avea loc la Sfântu Gheorghe. Partida se va disputa în sferturile de finală, în data de 10 februarie.