Echipa noastră a obținut a doua oară consecutiv o victorie facilă în Liga Națională, acum în fața unei formații din Tg Mureș, ce a pierdut mulți baschetbaliști de-a lungul acestui sezon.

”Mureșul a venit la Timișoara cu o formulă improvizată. Nici nouă nu ne-a căzut bine acest lucru, deoarece în ultima perioadă am jucat împotriva a două echipe slăbite și spun asta fără a jigni pe cineva. Prestația tinerilor noștri m-a mulțumit într-o oarecare măsură. Ne așteaptă Cupa României și ar fi fost util un meci ceva mai solicitant. Sper să ajungem cu bine la ora primului meci din Final 8, pentru că ne aflăm într-o situație financiară și organizatorică mai puțin fericită”
Tudor Costescu, antrenorul BC SCM Timișoara

Ca în partida cu Dinamo, toți jucătorii noștri de pe foaia de arbitraj au înscris. Violeții au reușit un număr foarte mare de puncte în primul sfert, iar în repriza a doua și-au permis să dea minute și tinerilor componenți ai lotului.

BC SCM Timișoara – BC Mureș Tg Mureș 112-72  (35-9, 31-20, 27-18, 19-25)

BCT: Păun 18 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive, Diaz 18 puncte, 5 recuperări, Jeremic 13 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, Tohătan 13 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, Burgess 12 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 4 intercepții, Komatina 11 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, Popa Calotă 7 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, Drăgușin 5 puncte, 5 recuperări, Mijajlovic 5 puncte, 5 pase decisive, Penciu 4 puncte, 2 recuperări, Tudor Gheorghe 3 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Mocrițchi 3 puncte.

Mureș: Rosenfeld 23 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții

Campionatul se întrerupe pentru turneul final al Cupei României (10-13 februarie, Sf. Gheorghe) și pentru partidele naționalei de seniori din calificările pentru Campionatul Mondial. În Final 8, timișorenii urmeaz să înfrunte CSU Sibiu, duminică, 11 februarie, de la ora 17,15.