Echipa noastră a luat un start excepțional în sfertul de finală cu CSU Sibiu și conducea cu 22-4, după 7 minute de joc. Cu ex-sibianul Igor Mijajlovic pe post de coșgeter – 13 puncte în primele 20 de minute – alb-violeții au ținut adversarii la distanță și conduceau cu 49-39 la pauza mare a partidei jucate la Sfântu Gheorghe.

Celălalt ex-sibian, Octavian Popa-Calotă, a fost și el bun marcator, iar BCT și-a păstrat mare parte din avantaj în sfertul al treilea. Asaltul final al sibienilor, susținuți de o numeroasă galerie, a venit în sfertul ultim, când universitarii au trecut în avantaj – 76-74.

Băieții noștri au avut răspuns și au revenit în avantaj, cu două libere de la Calotă și un coș al pivotului Adrian Diaz, 78-76. Pratt a readus egalitatea de la linia de pedeapsă (78-78), cu 17 secunde înaintea finalului. Ultima acțiune din primele 40 de minute l-a adus pe Burgess în poziție de aruncare de trei puncte, din zero grade, dar mingea nu a intrat și au urmat prelungirile.

În primul overtime, Timișoara s-a desprins încă o dată, 87-82, și a fost egalată la 88, cu două secunde înaintea ultimei sirene, pe o recuperare ofensivă și un coș al lui Cooper. Cele două formații nu au putut fi departajate nici după a doua repriză de prelungiri, încheiată tot cu 10-10, după ce violeții au condus cu 95-91. A treia repriză de cinci minute a oferit din nou avantaj bănățenilor, 103-98; de această dată, sibienii nu au reușit să ducă recuperarea până la capăt, astfel că BC SCM Timișoara ESTE ÎN SEMIFINALE.

BC SCM Timișoara – CSU Sibiu 103-101 (27-13, 22-26, 18-20, 11-19, 10-10, 10-10, 5-3)

BCT, prim 5: Mijajlovic 28 puncte, 4 pase decisive, Popa Calotă 31 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, 3 intercepții, Jeremic 8 puncte, Komatina 11 puncte, Drăgușin 8 puncte, 10 recuperări, 3 capace. Veniți de pe bancă: Burgess 9 puncte, 5 recuperări, Diaz 8 puncte, 3 recuperări, Tohătan, Păun, T. Gheorghe

Sibiu: Pratt 18 puncte, 14 recuperări, 6 pase decisive, 3 intercepții, 3 capace

Octavian Calotă a primit, la final, titlul de MVP al partidei, trofeu ce se acorda în premieră la acest turneu final de Cupă a României. Un interviu AUDIO cu antrenorul Tudor Costescu puteți asculta AICI.

ACTUALIZARE: În ultimul sfert de finală al turneului F8 de la Sf. Gheorghe, U BT Cluj - BCMU Pitești 74-66. Luni, la Sf. Gheorghe, se joacă semifinalele: CSM Oradea - Steaua, de la ora 17.15, BC Timișoara - U BT Cluj, de la ora 20,00.