Două sferturi diametral opuse s-au jucat în prima jumătate a partidei de la Sibiu, din etapa a IV-a a fazei Top 6. Băieții noștri au avut un start extrem de lent, cu aruncări imprecise și le-au permis gazdelor să se desprindă la un neverosimil 15-0. Primul coș al alb-violeților a fost abia în minutul 6, o triță a lui Mijajlovic. Sibienii s-au dus chiar la 21-5, după care a început cursa de urmărire.

Un run de 11-0 al băieților noștri a strâns scorul – 21-16 – pentru ca egalarea să vină odată cu pauza mare. Până la odihnă, BCT a echilibrat și situația recuperărilor: 18-14 pentru Sibiu, care însă după primul sfert avea nouă recuperări în plus (12-3).

Scena startului întârziat s-a repetat în sfertul al treilea, când CSU s-a desprins încă o dată, 43-31 (run 12-0), iar seria gazdelor a fost întreruptă tot de Mijajlovic. A doua cursă de urmărire a vizitatorilor a strâns scorul al 50-49, însă galben-albaștrii aveau 52-49 înaintea ultimelor zece minute.

Un ”and one” al lui Diaz și un coș al lui Popa Calotă au dus echipa noastră în avantaj (54-52). La acest moment, Sibiul a venit cu a treia serie consecutivă (10-0), iar timpul rămas de joc nu a fost suficient ca scorul să mai fie întors.

CSU Sibiu – BC SCM Timișoara 74-64 (21-9, 10-22, 21-18, 22-15)

BCT: Diaz 20 puncte, 10 recuperări, Mijajlovic 16 puncte, Calotă 13 puncte, 4 recuperări, Jeremic 7 puncte, 3 recuperări, Burgess 2 puncte, Komatina 2 puncte, Tohătan 2 puncte, Drăgusin 1 puncte, 5 recuperări, Stevanovic 1 punct, T. Gheorghe

Sibiu Laser 23 puncte

Pentru violeți, săptămâna viitoare, urmează alte două partide în deplasare, la Pitești (miercuri, de la ora 18,00) și la Oradea.