Antepenultima etapă din Top 6 a adus echipei noastre o deplasare în București. Jucătorii antrenați de tripleta Costescu-Markovic-Bota au întâlnit Steaua pe care, în returul sezonului regular, o învingeau la ea acasă după ce reveneau de la -25.

”Regret că nu am câștigat această partidă, deși am avut șansele noastre. Am început modest și apoi ne-am consumat energia ca să revenim de la -17, ceea ce ne-a făcut să nu mai fim lucizi pe final de meci. Revenim acasă pentru două meciuri pe care vrem să le câștigăm, pentru a păstra șanse la locul al patrulea”
Tudor Costescu, antrenorul BCT

La jocul de astăzi, startul a aparținut alb-violeților (7-0), dar gazdele au întors rezultatul în ultimele minute ale sfertului de debut, câștigat la cinci puncte, și apoi și-a mărit avansul la 45-31, la jumătatea confruntării.

Băieții noștri, cu Adrian Diaz excelent sub ambele panouri, au făcut un sfert al treilea excelent, în care nu numai că au anulat avantajul bucureștenilor, dar au și trecut în față, înaintea ultimelor zece minute, 59-57. Leii din Banat s-au dus din nou la șapte puncte, după o triță a lui Komatina (64-57), dar Steaua a egalat și a ajuns la conducere, în penultimul minut de joc (79-77). Într-un final de aruncări libere, gruparea din capitală și-a conservat avantajul și a terminat cu +3.

CSM Steaua București – BC SCM Timișoara 84-81 (21-16, 24-15, 12-28, 27-22)

BCT: Diaz 26 puncte, 5 recuperări, 3 intercepții, Jeremic 15 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, Komatina 10 puncte, 4 pase decisive, 5 intercepții, Mijajlovic 8 puncte, Popa Calotă 7 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Drăgusin 4 puncte, 2 recuperări, Burgess 3 puncte, 3 recuperări, Tohătan 3 puncte, 2 recuperări, Stevanovic 3 puncte, T. Gheorghe 2 puncte, Păun

Steaua: Taylor 25 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive

BCT încheie Top 6 cu două meciuri acasă, programate săptămâna viitoare: cu liderul CSU Sibiu (miercuri, la 19,30) și cu BCMU Pitești (sâmbătă,ora 17,00).