Echipa noastră a pierdut primul meci disputat la patrulaterul din localitatea bulgară Botevgrad. Alb-violeții au fost învinși aseară de o prim-divizionară din țara vecină. Beroe Stara Zagora a trecut de SCM Timișoara, cu 91-83 (20-14, 29-26, 18-18, 24-25).

Antrenorii noștri, Miodrag Perisic și Cristian Bota, au folosit următorul lot: Vukosavljevic 34 puncte, 10 recuperări, 2 capace, Stojadinovic 16 puncte, 4 recuperări, Pesakovic 14 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, Komatina 9 puncte, Popa-Calotă 4 puncte, 3 pase decisive, Brown 2 puncte, 6 recuperări, Randolph 2 puncte, 2 pase decisive, 4 recuperări, Baciu 2 puncte, 4 recuperări, Diculescu 2 recuperări, Coconea, Mocrițchi 

Formația bulgară a controlat cea mai mare parte a jocului. Violeții au condus o singură dată, în primul sfert (14-13), s-au apropiat la o singură posesie (49-47), după pauza mare, și la 80-84, în penultimul minut, însă nu au izbutit să întoarcă rezultatul. 

Căpitanul adversarului nostru de astăzi este Pavel Marinov, fostul jucător de la Dinamo, Pitești, Steaua, care a încheiat partida cu 17 puncte marcate. 

Trupa antrenată de cuplul Perisic-Bota va juca astăzi finala mică, în compania bulgarilor de la Rilski Sportist Samokov, care au cedat cu 74-58 cu formația gazdă, Balkan Botevgrad. Partida va începe la ora 17,00.

Partida de aseară a fost a opta din seria meciurilor de verificare. În acest moment, bilanțul echipei noastre este de patru victorii și trei înfrângeri.

O galerie FOTO de la întâlnirea cu Beroe găsiți pe pagina noastră de Facebook