Etapa a doua a Ligii Naționale de baschet masculin a adus în fața echipei noastre deținătoarea Cupei și Supercupei României, U-BT Cluj. Meciul a fost foarte echilibrat: egalitatea s-a consemnat de 14 ori, iar cele două echipe au alternat la conducere de 13 ori.

”Cred că a fost un meci foarte bun. Evoluția noastră a fost peste cea de la Oradea, unde am suferit doar pe partea ofensivă, dar în apărare ne-am descurcat bine. Așa cum am spus și înaintea partidei, am întâlnit cea mai bună formație din Liga Națională, care și-a păstrat lotul în proporție de 80%. U-BT are un nucleu de jucători care evoluează împreună de 2-3 ani. Noi suntem un grup nou, astfel că nu putem reacționa unitar vreme de 40 de minute și, ca să fim sinceri, nici nu avem experiență suficientă. Echipa a arătat caracter, revenind de trei-patru ori de la minus șapte, minus opt și trecând la conducere. Poate dacă am fi fructificat acel contratac, la 81-78, cu două minute înaintea finalului, altfel ar fi stat lucrurile”
Miodrag Perisic, antrenor SCMT

Clujenii s-au aflat în avantaj la fiecare final de sfert - 25-22, 52-46 și 71-67 – însă băieții noștri au găsit de fiecare dată resursele de a reveni.  SCM Timișoara a condus 81-77, în minutul 37, iar la scorul de 81-78 au avut de trei ori posesia mingii, fără a reuși să mărească diferența. U-BT a replicat cu o serie de 10-0, a trecut la conducere și a înclinat definitiv balanța.

SCM Timișoara – U-BT Cluj 86-90 (22-25, 24-27, 21-19, 19-19)

Timișoara: Brown 14 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, Randolph 14 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții, Stojadinovic 13 puncte, 2 recuperări, Vukosavljevic 12 puncte, 6 recuperări, Pesakovic 9 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Baciu 9 puncte, 4 recuperări, Calotă 8 puncte, 3 recuperări, Diculescu 4 puncte, 3 pase decisive, Komatina 3 puncte, 4 recuperări, Mocrițchi

Cluj: Dykes 20 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive

Recuperări: 39-38, pase decisive: 15-19, puncte marcate de jucătorii veniți de pe bancă: 29-49, puncte marcate pe contraatac: 8-7.

Etapa viitoare, SCM Timișoara joacă în deplasare, cu BCMU FC Argeș Pitești, vineri, 19 octombrie, de la ora 18,00.