Alb-violeții au început bine prima partidă cu Cristian Bota pe postul de antrenor principal. Ei au avut repede 6-1 și apoi, cu precizie de după semicercul de trei puncte și apărare mobilă, s-au distanțat la zece lungimi, în ultimul minut al primului sfert, 27-17.

”Îi felicit pe băieți pentru modul cum au luptat și au jucat în această seară. Din păcate, am luat unele decizii greșite pe final de meci, cee ace ne-a costat. Trebuie să lucrăm la acest aspect în zilele următoare”
Cristian Bota, antrenorul SCMT

Clujenii au reușit să egaleze în ultimul minut al primei reprize, pe fondul unui sfert al doilea în care băieții noștri au fost ușor sancționați cu fault. În primele 20 de minute, arbitrii au fluierat fault de 14 ori împotriva timișorenilor și de șapte ori împotriva clujenilor. U-BT a fost în avantaj și la numărul de libere acordate, 19-8, dar echipele s-au dus la vestiare la egalitate, 46-46.

Clujul a condus prima oară în minutul 22 (48-46), eveniment la care echipa noastră a răspuns cu un run de 11-0, din două trițe (Pesakovic și Komatina), un ”lay up” și un ”and one”, ambele ale lui Milos Komatina și în continuare a făcut un sfert al treilea cu 32 de puncte marcate, în care a condus și la 12 puncte (76-64).

Cursa de urmărire a gazdelor a dat rezultate în penultimul minut al jocului, când alb-negrii au trecut la conducere, 90-88. La acest scor, Nikola Pesakovic a avut șansa unui coș important cu zece secunde înaintea sirenei ultime, însă a ales o aruncare de la opt metri ce s-a dus în buza inelului. Pe un final de aruncări libere, U-BT s-a impus, chiar dacă Randolph a mai avut o aruncare de la opt metri, ce a lovit de două ori inelul.

U-BT Cluj - SCM Timișoara 91-88 (18-27, 28-19, 21-32, 24-10)

Timișoara: Vukosavljevic 21 puncte, 9 recuperări, Pesakovic 14 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Komatina 11 puncte, Calotă 10 puncte, 3 pase decisive, Randolph 10 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Brown 8 puncte, 7 recuperări, Stojadinovic 5 puncte, 4 recuperări, Diculescu 5 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Baciu 4 puncte, 2 recuperări, Coconea 1 intercepție

Cluj: Dykes 26 puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții

Următorul meci, cel din etapa a X-a, va fi pe teren propriu, luni, 17 decembrie, de la ora 18,00, cu BCM U FC Argeș Pitești.