Echipa noastră a luat startul în Cupa României de baschet masculin, ediția 2018/2019, din turul al treilea. Alb-violeții au jucat în deplasare, în manșa întâi, cu CSM Sighetu Marmației, ocupanta locului al doilea din Grupa Albastră, al treilea eșalon al Ligii Naționale.

Băieții noștri s-au desprins la mijlocul primul sfert, cu un run de 12-0 (de la 11-12 la 11-24) și au încheiat prima perioadă de joc la +10. Gazdele au recuperat cinci puncte în sfertul secund, astfel că la pauza meciului disputat în sala Liceului Tehnologic Forestier din Sighet a fost 30-35 pe tabelă.

Maramureșenii au continuat evoluția bună și după odihnă, egalând în minutul 23, 38-38. Răspunsul SCMT a venit prompt, cu o nouă serie bună (9-0, dintre care două ”trițe” ale lui Marko Stojadinovic), serie care a înclinat definitiv balanța.

Ultimul sfert a pornit de la scorul de 62-42 și i-a permis antrenorului Cristian Bota să le ofere minute și tinerilor Bogdan Penciu, Cristian Mocrițchi și Mihai Ursan. De altfel, în ultimele aproape trei minute, cinciul formației noastre a fost compus 100% din jucători români, toți sub 20 de ani, celor trei alăturându-li-se Diculescu și Coconea!

CSM Sighetu Marmației - SCM Timișoara 57-84 (14-24, 16-11, 12-27, 15-22)

Timișoara: Stojadinovic 17 puncte, 3 recuperări, Brown 12 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții, Vukosavljevic 12 puncte, 7 recuperări, Diculescu 8 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Randolph 8 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, Coconea 7 puncte, 5 recuperări, Komatina 7 puncte, 2 pase decisive, Pesakovic 5 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Mocrițchi 4 puncte, Penciu 3 puncte, Baciu 1 punct, 8 recuperări, Ursan 2 recuperări

Sighetu Marmației: Edwards Jr. 19 puncte, 6 recuperări

Returul este programat miercuri, 6 februarie, de la ora 18,00, la sala Constantin Jude. Până atunci, urmează meciul de acasă, duminică, de la ora 20,00, cu U-BT Cluj-Napoca, în etapa a III-a din Top 6.