Echipa noastră joacă returul ”dublei” din sferturile de finală ale Cupei României, mâine (miercuri, 20 martie), de la ora 18.15, în București. Alb-violeții au învins Dinamo Știința, în meciul tur, cu 86-75

”Calificarea nu este nici pe departe jucată. Trebuie să mergem la București cu gândul de a recupera 11 puncte, ca și cum am fi pierdut în tur. Dinamo are un stil agresiv de apărare, o tranziție bună, deci poate fi periculoasă, dar noi ne dorim să învingem”
Cristian Bota, antrenorul SCMT

 

Scorul meciurilor directe din acest sezon este 3-0 pentru formația noastră, cu două succese în campionat - în tur, la Timișoara, 83-70, pentru ca în retur diferența să fie de o singură posesie, 87-85 – și unul în meciul de cupă, de săptămâna trecută, de la sala Constantin Jude. 

În partida din Cupa României, de miercuri, 13 martie, echipa noastră a avut mai multe recuperări – 43-29 – dar mai puține pase decisive (15-18). Procentajele la aruncări au avantajat gruparea viola: 48-44%, la două puncte, 46-31%, la trei puncte, 82-65%, la libere.

Dinamo Știința București a avut mai puține mingi pierdute (10-19) și mai multe intercepții (9-6). Cel mai eficient jucător al partidei (indice 36) a fost pivotul nostru, Vladan Vukosavljevic, cu 32 puncte și 11 recuperări. 

Învingătoarea din această dublă manșă se califică în turneul Final Four, ce va avea loc în zilele de 16 și 17 aprilie. Meciul retur de mâine (ora 18.15) poate fi urmărit în direct la Digi Sport 3