Returul sferturilor de finală din Cupa României, jucat de băieții noștri în această seară la București, cu Dinamo Știința, a avut o poveste greu previzibilă. Trupa lui Crisitan Bota a abordat jocul cu un avans de 11 puncte, luat cu o săptămână înainte, 86-75, în sala C. Jude.

Dinamo Știința a anulat rapid avantajul: după șase minute de joc, bucureștenii nu numai că-l anulaseră, ci conduceau cu 29-16, fiind la +2 la general. Finalul primelor zece minute a găsit gruparea viola în dezvanataj, exact la ecartul la care câștigase manșa întâi.

Sfertul secund a adus o diferență și mai mare în contul gazdelor – 44-29, minutul 16 – însă eforturile lui Vukosavljevic și Stojadinovic au păstrat distanța la cote comparabile cu cele din partida tur. Totuși Dinamo a avut un coordonator în zi mare – Michael Deloach, 10 pase decisive în prima repriză, 18 în total - a izbutit peste 50 de puncte în această primă jumătate a jocului și a intrat la vestiare cu un ecart care i-ar fi asigurat calificarea, 54-40.

Roș-albii nu au slăbit ritmul nici în sfertul al treilea, unul în care s-au înscris mai puține puncte și în care am consemnat distanțarea la 19 puncte: 68-49, minutul 28.

Sfertul ultim a plecat cu Dinamo în pole position, 69-52, dar trei ”trițe” înscrise de Randolph (două) și Stojadinovic ne-au menținut în joc. Chiar și așa, s-a ajuns încă o dată la 19 puncte avans pentru amfitrioni (89-70, min. 38). Când totul părea pierdut, a venit o nouă serie de coșuri de trei puncte (Brown, Pesakovic, Vukosavljevic), astfel că ultimul minut ne-a găsit pe plus la general, 91-83 (+3).

Ceea ce a urmat, însă, a înclinat balanța definitiv în favoarea bucureștenilor: o ratare a lui Komatina, un atac expirat și o nouă ratare, din partea lui Brown, aceasta din urmă la scorul 94-83, la care s-ar fi mers în prelungiri, au dat o șansă nesperată lui Dinamo. Formația din București a înscris cinci din cele șase aruncări libere primite în ultimele 40 de secunde și a obținut scorul care îi aduce calificarea în Final Four.

Dinamo Știința București – SCM Timișoara 96-83 (27-16, 27-24, 15-12, 27-31)

Timișoara: Vladan Vukosavljevic 26 puncte, 6 recuperări, 4 capace, Stojadinovic 14 puncte, 3 recuperări, Brown 11 puncte, 6 recuperări, Pesakovic 9 puncte, 3 recuperări, Randolph 9 puncte, Calotă 8 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, Komatina 2 puncte, 5 recuperări, Diculescu 2 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, Baciu 2 puncte, Coconea

Dinamo: Baker 24 puncte, 10 recuperări

Următorul meci pentru gruparea noastră este sâmbătă, de la ora 18,00, în deplasare, cu U-BT Cluj, în campionat, faza Top 6, etapa a VIII-a.