A doua deplasare a acestei săptămâni a adus pentru echipa noastră o înfrângere la nouă puncte diferență în fața formației U-BT Cluj-Napoca. Ardelenii s-au desprins în sfertul al treilea, după ce trupa lui Bota a câștigat prima perioadă de zece minute.

Partida a contat pentru etapa a VIII-a, antepenultima, a fazei Top 6. Alb-violeții au condus cu 12-5 la mijlocul primului sfert, iar un coș de trei puncte marcat în ultimele secunde de Dragoș Diculescu le-a permis să câștige secvența de start. 

Jocul bun al nou-venitului Alhajji Mohammed i-a ajutat pe clujenii să se ducă la zece puncte în sfertul secund (45-35), dar ecartul avea să fie de șapte lungimi la jumătatea partidei (47-40).

Gazdele au punctat decisiv în sfertul al treilea, când băieții noștri au marcat cele mai puține puncte (14). Ei au revenit în ultima secvență, de-a lungul căreia au înscris 32 de puncte, reușind o apropiere la doar două posesii (88-82, minutul 38) după ”trița” lui Sherwood Brown. Până spre final s-a mers cu această distanță de șase puncte, majorată în ultimele secunde de coșul de trei al lui David Vida. 

U-BT Cluj-Napoca – SCM Timișoara 95-86 (21-22, 26-18, 26-14, 22-32)

Timișoara: Randolph 20 puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări, Brown 20 puncte, 4 recuperări, Stojadinovic 13 puncte, 2 recuperări, Pesakovic 13 puncte, 3 recuperări, 2 injtercepții, Baciu 11 puncte, 9 recuperări, Diculescu 7 puncte, 4 intercepții, Komatina 2 puncte, Vukosavljevic 5 recuperări, Coconea

Cluj: Dykes 18 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive

Accidentat, Octavian Popa Calotă nu a jucat în această partidă.

Pentru echipa noastră urmează un meci foarte important pentru locul al cincilea, cu BCM U FC Argeș Pitești. Partida va avea loc luni, 1 aprilie, de la ora 18,00, la sala Constantin Jude. 

 

Foto: Arhivă bc-tm.ro