Sfertul de finală cu SCM Universitatea a continuat la Craiova, cu meciul al doilea al seriei ”trei din cinci”. Jocul a fost foarte disputat în prima sa repriză.

Antrenorii Cristian Bota și Nenad Markovic au păstrat cinci-ul de start din primul meci - Nikola Pesakovic, Sherwood Brown, Dragoș Diculescu, Milos Komatina, Vladan Vukosavljevic - și au ales bine, căci a fost 5-0 și 10-3 pentru violeți. Oltenii au egalat spre final de prim sfert (13-13), însă echipa noastră a încheiat secvența de start în avantaj de o posesie.

Startul sfertul al doilea a adus Craiova pentru prima oară în avantaj (20-19, min. 12). Echipa gazdă s-a distanțat la 28-23, pentru că ai noștri să restabilească egalitatea (28-28), exact la mijlocul sfertului. Au urmat trei minute de secetă pentru formația viola, răstimp în care gazdele au marcat 12 puncte și s-au desprins la un maxim de 40-28, cu câteva reușite spectaculoase ale lui Curry. Leii bănățenii au salvat finalul primei reprize cu opt puncte consecutive, între care trițele lui Vukosavljevic și Pesakovic, cu care s-au apropiat la 40-36, la sirena ce a trimis echipele la vestiare.

Oponenții noștri s-au desprins minut cu minut, în sfertul al treilea, la 49-42, 61-48 și 65-49, acesta din urmă fiind scorul înregistrat la finele a 30 de minute.

SCMU a știut să păstreze avantajul în sfertul al patrulea, unul încheiat la egalitate și în care băieții noștri nu au izbutit să se apropie la mai puțin de zece puncte, astfel că Universitatea a restabilit egalitatea la partide, 1-1.

SCM U Craiova - SCM Timișoara 88-72 (13-16, 27-20, 25-13, 23-23)

Timișoara: Brown 22 puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive, Pesakovic 13 puncte, 7 pase decisive, Vukosavljevic 13 puncte, Randolph 7 puncte, 4 recuperări, Stojadinovic 6 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, Baciu 6 puncte, Diculescu 3 puncte, 4 recuperări, Coconea 2 puncte, Komatina 2 recuperări

Craiova: Curry 18 puncte, 2 recuperări, 5 pase decisive

Vom reveni cu declarații. Seria se mută la Timișoara pentru următoarele două partide. Prima dintre ele va fi miercuri, 1 mai, la ora 17,00.