Echipa noastră joacă ultimele partide din sezonul 2018/2019 în compania formației BCM U FC Argeș Pitești. Este vorba despre o serie ”două din trei” pentru stabilirea formației care va încheia sezonul pe locul al cincilea.

Primul meci are loc joi, 23 mai, de la ora 12,00, la sala Constantin Jude. Cele două grupări s-au înfruntat de-a lungul campionatului de patru ori, de câte două ori în sezonul regular și în Top 6. Ele și-au împărțit victoriile, neexistând nici un success în deplasare. De altfel, coșaverajul direct din aceste partide avea să facă diferența dintre Timișoara – locul V și Pitești -  locul VI, la finalul Grupei Roșii (Top 6).

5. Timișoara  24  10  14  1977-2031  34 puncte

6. Pitești          24  10  14  2020-2080  34 puncte

Partidele dintre alb-violeții bănățeni și cei argeșeni au oferit multe puncte marcate. La 19 octombrie 2018, în Trivale, a fost 96-91, în etapa a III-a, deși ai noștri au condus bună parte din meci. Trupa de pe Bega și-a luat revanșa la 17 decembrie (etapa X), 99-83, la doar al doilea meci ca ”principal” al lui Cristian Bota, care fusese instalat cu zece zile înainte.

În faza a doua, Piteștiul a câștigat la limită (etapa a IV-a), la 11 februarie, 86-85, cu echipa noastră marcând un coș care ar fi putut fi al victoriei, dar aruncarea a plecat la câteva zecimi de secundă după sirena de final. În penultima rundă din Top 6, la 1 aprilie 2019 s-a jucat meciul decisiv pentru ocuparea locului al cincilea înaintea fazei eliminatorii și a fost din nou vorba despre un succes la 16 puncte diferență pentru gruparea noastră, 100-84.

Astfel, cu un coșaveraj direct de 375-349, Pesakovic&Co. au încheiat înaintea trupei la care evoluează foștii noștri jucători Mladen Jeremic, Ivan Siriscevic și Tudor Gheorghe.

 

Tot joi, la la sala Constantin Jude, legendara echipă de baschet Harlem Globetrotters va oferi un meci-spectacol. Fondată în 1926, în Chicago, cu 20 de ani înaintea de a fi creată Liga Naţională de Baschet American (NBA), Harlem a jucat peste 26.000 de meciuri-show, în 123 de țări. Primii 20 de suporteri care vor ajunge la meciul ”leilor din Banat” cu BCM U Pitești vor primi câte o invitație la spectacolul Harlem Globetrotters.