Sezonul 2019/2020 propune pentru postul de conducător de joc al echipei noastre un fundaș american care a evoluat în NCAA, dar are experiență și în Europa. Este vorba despre Troy Franklin, ce se va afla la prima experiență în România.

„Troy este un jucător care va aduce un plus de forță în atac, și prin capacitatea lui de a înscrie, dar si pentru calitățile de pasator. Sper să se acomodeze bine în campionatul nostru, deoarece este greu pentru un fundaș să joace în Romania, unde sunt mulți apărători buni, dar daca reuseste va fi un jucător important in roster-ul echipei noastre”
Dragan Petricevic, antrenorul SCM Timișoara
 

Troy are 29 de ani – născut la 7 noiembrie 1989, la Baltimore – și măsoară 1.83 m. El a jucat patru sezoane în campionatul universitar american, trei pentru Towson Tigers (2008-2011) și unul pentru Coppin State (2012-2013). 

După terminarea studiilor, a trecut în Europa, jucând în țări cu baschet puternic – Lituania, Slovenia (actuala campioană a Europei) – dar și în campionate precum cel danez și cel bulgar. Baschetbalist spectaculos, Troy Franklin a fost apreciat de fani echipelor la care a fost legitimat, pe bătrânul continent. 

Sezonul trecut, a evoluat pentru două echipe: Jonavos SK (Lituania) și Academic Bultex Plovdiv (Bulgaria), unde s-a transferat în februarie 2019. Cu Academic, a fost implicat atât în cele două competiții interne – campionat și cupă – cât și în Liga Balcanică, jucând în total 16 partide cu medii de 14.9 puncte, 6.0 pase decisive,  3.4 recuperări, 1.9 intercepții, în 30.3 minute/meci. 

Anterior, la Team FOG Næstved, în Danemarca, a fost cel mai bun jucător din prima divizie, la capitolul „intercepții”, în două rânduri, în sezoanele 2015/2016 și  2017/2018, cu medii de 2.2 și, respectiv, 2.1. În plus, în campionatul 2017/2018, a adăugat cifre de 17,2 puncte și 3.0 recuperări/meci.

În sezonul 2016/2017, când a jucat în Slovenia, Troy a înregistrat 12,9 puncte/ meci pentru Sixt Primorska.   

Citiți și: Internaționalul de tineret Alexandru Coconea continuă la Timișoara

 

Foto: Troy Franklin (23) a evoluat în Slovenia, pentru Sixt Primorska, în campionatul 2016/2017 | www.kkprimorska.si