Echipa noastră a câștigat la 27 de puncte diferență prima manșă a duelului cu  BCM Olimpic Baia Mare, din turul inaugural al Cupei României. Diferența a început să se facă din ultima parte a primului sfert și era deja de 24 de puncte la jumătatea partidei.

Ecartul maxim a fost de 33 de puncte (93-60), iar antrenorul Nenad Mandic  a avut prilejul de a-i trimite în joc pe totți cei 11 baschetbaliști înscriși pe foaia de arbitraj.

BC SCM Timișoara - BCM Olimpic Baia Mare 96-69 (21-13, 28-12, 22-16, 25-28)

BCT: Cakarevic 18 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Jeremic 12 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive, Popa Calotă 12 puncte, 2 recuperări, 6 pase decisive, Drăgușin 12 puncte, 6 recuperări, Komatina 11 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, Diaz 11 puncte, 3 recuperări, Păun 9 puncte, 2 recuperări, 6 pase decisive, Otasevic 8 puncte, 3 pase decisive, Mocrițchi 3 puncte. Au mai jucat Albu și Ursan.

Olimpic: Macura 17 puncte.

Timp de odihnă

”Am avut o bună abordare a meciului. Nu este ușor să evoluezi în fa'a unor astfel de echipe, cu joc imprevizibil. Adversarii au deschis meciul cu două-trei aruncări reușite din poziții dificile, dar și noi am intrat bine în partidă și apoi am controlat-o. Victoria este importantă, mai ales că am putut oferi minute pe parchet tuturor jucătorilor. Ne dorim să continuăm seria victoriilor și va trebui să muncim pentru asta”

Nenad Mandic, antrenorul BCT

Returul se va juca miercuri, 5 octombrie, de la ora 18,00, în Baia Mare, iar echipa învingătoare merge în turneul final, care în premieră va aduce la start opt echipe.