Programul Baschet SCM Timişoara în ediţia 2019/2020 a LNBM – grupa A

Programul Baschet SCM Timişoara în ediţia 2019/2020 a LNBM – grupa A

Programul primei faze din Liga Națională de baschet masculin a fost stabilit astăzi, la Oradea. Ordinea jocurilor a fost decisă prin tragerea la sorți.

Echipa noastră va începe, în luna octombrie, al 33-lea sezon consecutiv în elita baschetului românesc, unde a acces în 1987. Un campionat cu multe provocări, în condițiile în care echipa noastră a fost pusă în fața atâtor greutăți, în ultima perioadă.

Sorții au decis ca primele două partide de campionat să le jucăm pe teren propriu:

ETAPA I, 12 octombrie, SCM TIMIȘOARA vs. BCMU FC ARGEȘ PITEȘTI

ETAPA II, 19 octombrie, SCM TIMIȘOARA vs. SCM U CRAIOVA

ETAPA III, 26 octombrie, STEAUA BUCUREȘTI vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA IV, 2 noiembrie, SCM TIMIȘOARA vs. DINAMO ȘTIINȚA BUCUREȘTI

ETAPA V, 9 noiembrie, U BT CLUJ NAPOCA vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA VI, 16 noiembrie, SCM TIMIȘOARA vs. CSM CSU ORADEA

ETAPA VII, 23 noiembrie, BC CSU SIBIU vs. SCM TIMIȘOARA

Returul grupei A va începe imediat după încheierea turului, adică la o săptămână distanță cu următorul program:

ETAPA VIII, 12 noiembrie, BCMU FC ARGEȘ PITEȘTI vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA IX, 7 decembrie, SCM U CRAIOVA vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA X, 14 decembrie, SCM TIMIȘOARA vs. STEAUA BUCUREȘTI

ETAPA XI, 21 decembrie, DINAMO ȘTIINȚA BUCUREȘTI vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA XII, 4 ianuarie, SCM TIMIȘOARA vs. U BT CLUJ NAPOCA

ETAPA XIII, 11 ianuarie, CSM CSU ORADEA vs. SCM TIMIȘOARA

ETAPA XIV, 18 ianuarie, SCM TIMIȘOARA vs. BC CSU SIBIU

Citiți și: Lot complet, staff tehnic, staff administrativ, programul de pregătire

Echipa noastră va intra în CUPA ROMÂNIEI direct în turul al doilea, programat la 27 noiembrie și 4 decembrie. În primul tur vor evolua doar echipele din Grupa B a campionatului (în număr de 8), apoi vor intra în competiție grupările care au încheiat sezonul precedent al LNBM pe pozițiile 5-8 – inclusiv gruparea noastră, plasată pe poziția a șasea.

În fine, în turul al treilea intră în joc semifinalistele ediției 2018/2019. Formațiile victorioase în turul al treilea se califică la turneul Final 4 al Cupei Romaniei, care se va desfasura in zilele de 8 și 9 februarie 2020.

„La prima vedere, faptul că începem sezonul cu două jocuri pe teren propriu, pare a fi în avantajul nostru, dar – ținând cont de transferurile făcute de Pitești și de Craiova în presezon – sunt convins că vom avea două meciuri foarte echilibrate, care se vor juca până în ultima secundă. Următoarele două partide ne proun confruntări cu echipele „rănite” ale sezonului trecut, Steaua și Dinamo, care vor să arate o nouă față. După aceste etape, greul va începe cu adevărat, deoarece vom întâlni Clujul, Sibiul și Oradea, echipe care își propun an de an câștigarea Cupei și a Campionatului. Așadar, primele șapte etape sunt, din punctul meu de vedere, foarte echilibrate, jocuri în care se poate întâmpla orice”

Ilie Trițoiu, președinte Baschet SCM Timișoara

Lasă un răspuns

Close Menu