O finală ca o cursă de urmărire

O finală ca o cursă de urmărire

Echipa noastră a ocupat locul al doilea la ediția 2019 a Cupei Timișoara, după o finală cu vicecampioana CSU Sibiu. Ardelenii au început bine meciul și apoi au reușit să conserve avantajul până la final.

Sibiul s-a desprins devreme – 1-12 și 4-19 a arătat tabela – însă prima perioadă s-a încheiat la diferență de o singură cifră. Leii s-au apropiat și mai mult la startul sfertului al doilea, dar a urmat o nouă desprindere a vizitatorilor, astfel că echipa de pe Cibin avea 45-28 la pauza mare.

Diferența a crescut la 20 de puncte în primele secvențe din repriza a doua, după care partea secundă a aparținut formației noastre. Totuși, leii din Banat nu au reușit decât să se apropie la cinci puncte, în câteva rânduri, prima oară la mijlocul sfertului ultim, 58-63. Cu patru marcatori în double-digit, CSU a rezistat asaltului și a plecat acasă cu trofeul.

Baschet SCM Timișoara – CSU Sibiu 69-76 (12-19, 16-26, 14-11, 27-20)

Timișoara: Franklin jr. 15 puncte, Brown 14 puncte, Mirkovic 13 puncte, Gorgemans 11 puncte, Pesakovic 6 puncte, Dragoste 4 puncte, Komatina 3 puncte, Popa 2 puncte, Lazar 1 punct, Abu Teir, Coconea

Sibiu: Phillmore 16 puncte

„A fost un test foarte bun pentru noi și noua noastră echipă. Suntem foarte mulți jucători noi, printre care mă număr și eu. Am avut un meci util, dar în primul sfert s-a făcut diferența și apoi am fost nevoiți să alergăm după ei. Aceasta ne nemulțumește și vom încerca să începem partidele cu ritm bun, să jucăm la nivel înalt din primul până în ultimul minut”

Mirel Dragoste, jucător venit la echipa noastră de la CSU Sibiu


În finala mică, Steaua București a învins CSM Focșani cu 86-65 (28-21, 19-15, 24-13, 15-16). Ronny Harrell, cu 17 puncte și Radu Vârnă (15 puncte) au fost principalii marcatori pentru învingători. Donovan Smith a înscris 25 de puncte pentru gruparea moldavă.

Rezultatele semifinalelor, meciuri jucate vineri: CSU Sibiu – Steaua 87-754, SCM Timișoara – CSM Focșani 86-64

Lasă un răspuns

Close Menu