„Leii” avansează în Cupa României

După 94-76 în tur, pentru baschetbaliştii alb-violeţi a urmat, în această seară, un nou succes în faţa echipei CSM Galaţi, care activează în a doua grupă valorică a Ligii Naţionale.

Scorul celei de-a doua manşe a fost 93-85 (30-18, 22-17, 26-24, 15-26) în favoarea elevilor lui Dragan Petricevic, care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Partida s-a disputat la sala „Constantin Jude”.

„Leii” au condus pe toată durata întâlnirii. Diferenţa maximă a fost de 22 puncte şi am consemnat-o la 75-53.

Echipa noastră a izbutit 15 aruncări de trei puncte din 26 de încercări.

Troy Franklin a fost din nou în „mână”, cu şase reuşite din spatele semicercului şi 25 de puncte în ceva mai mult de 27 de minute petrecute pe parchet.

El a fost şi cel mai bun pasator decisiv, şapte atacuri timişorene fiind finalizate cu mingea primită de la american.

Principalul realizator al meciului a fost însă Sherwood Brown, cu 32 de puncte, la care a adăugat şase recuperări, rubrică a statisticii la care a fost lider, şi trei pase decisive.

Ceilalţi marcatori în alb-violet au fost Amaury Gorgemans (8p), Mirel Dragoste (7p), Milos Komatina (7p), Adam Mirkovic (6p), Bogdan Penciu (3p), Laszlo Lazar (2p), Alexandru Coconea (2p), Bogdan Popa (1p). A jucat şi juniorul Robert Schipor, însă fără să marcheze.

De la CSM Galaţi s-a evidenţiat Jacoby Varrun Armstrong, autor a 22 de puncte.