Înfrângere în deplasare cu Steaua în etapa a doua din Top 6

Baschet SCM Timişoara a suferit în această seară al doilea eşec în faza Top 6 a Ligii Naţionale de baschet masculin şi primul din actuala stagiune în faţa Stelei.

La Bucureşti, „leii” din Banat au fost depăşiţi cu scorul de 100-82 (30-26, 26-22, 19-9, 25-25), la capătul unei partide cu un ritm alert şi cu multe reuşite de trei puncte.

Gazdele au început mai bine, marcând primele două coşuri ale partidei: 4-0. S-au distanţat apoi la nouă lungimi, diferenţă consemnată în două rânduri, la 17-8 şi la 20-11, însă alb-violeţii au egalat graţie reuşitelor numeroase din spatele semicercului – şase din nouă încercări. Finalul primului sfert i-a găsit tot pe stelişti în avantaj: 30-26.

În a doua perioadă de joc, un alt plus final de patru puncte pentru echipa antrenată de Cătălin Burlacu şi mai puţine aruncări de la distanţă transformate de „lei” – trei din opt. 56-48 a fost scorul înregistrat la pauza mare.

La reluare, Steaua a continuat să se distanţeze, pentru un maxim în sfertul al treilea de 18 puncte – 73-55 şi 75-57. Ultimul rezultat a fost afişat pe tabelă după sirena finală din perioada de joc menţionată, una în care gazdele au intrat cu un run de şapte puncte.

Diferenţa maximă în acest meci în favoarea învingătoarei s-a consemnat în ultimul act, încheiat la egalitate. Gazdele s-au dus în patru rânduri la 20 de puncte – 77-57, 85-65, 87-67 şi 90-70. „Leii” s-au apropiat la 12 lungimi, 90-78, moment în care Cătălin Burlacu şi-a chemat jucătorii la time-out.

Ultimul atac al partidei a însemnat o finalizare prin slam-dunk a lui Radu Vîrnă, în urma acestei reuşite echipa sa atingând suta de puncte.

A fost, la fel ca în sfertul inaugural, un duel al coşurilor de trei puncte, cele două echipe redescoperindu-şi apetitul pentru asemenea finalizări ale atacurilor.

Adam Mirkovic a revenit pe teren în meciul cu Steaua, refăcându-se complet după accidentarea suferită în 8 decembrie la Craiova. El a primit ceva mai mult de 17 minute în duelul din etapa secundă a fazei Top 6.

Antrenorii Dragan Petricevic şi Cristian Bota au început meciul cu Troy Franklin, Nikola Pesakovic, Sherwood Brown, Bogdan Popa şi Milos Komatina.

Marcatorii echipei noastre au fost Troy Franklin (20p), Sherwood Brown (16p), Nikola Pesakovic (16p), Amaury Gorgemans (13p), Bogdan Popa (6p), Mirel Dragoste (5p), Milos Komatina (4p) şi Laszlo Lazar (2p).

Alexandru Coconea şi Adam Mirkovic nu au reuşit să scuture plasa. Aflat pe bancă, Anders Abu Teir nu a evoluat în această partidă.

Steaua i-a avut în „mână” pe Radu Vîrnă (26p) şi Strahinja Jovanovic (25p), care au marcat mai mult de jumătate din punctele formaţiei bucureştene.